12 sierpnia

12 sierpnia

Słów kilka o Jarmarku JagiellońskimPo raz kolejny na ulicach Lublina słychać festiwalowy gwar. Bowiem od dzisiaj do niedzieli odbywa się legendarny już Jarmark Jagielloński. W ten sierpniowy długi weekend miasto zostało opanowane przez kupców, rzemieślników, ludowych artystów ze wschodniej Europy. Na licznie rozstawionych straganach można zakupić lokalne produkty, w galeriach zachwycić się wystawami, a na dziedzińcach obejrzeć przedstawienia.


Symbolem Jarmarku Jagiellońskiego stała się jarmarkowa kura :) Krąży uliczkami Starego Miasta i zachęca ludzi do wspólnej zabawy. Dziś Kura przygoniła zwiedzających na wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów, aby wszyscy mogli oglądać i uczestniczyć w przedstawieniu Poławiaczy Pereł pt. "Opowieści Dominikańskie". Jest to teatralna improwizacja, w której artyści w swój występ angażują również oglądających. Polecam wszystkim, panowie wprawiają w dobry nastrój, a wrażenia są kapitalne :)


Jak widać Jarmark Jagielloński to nie tylko kupieckie stragany, ale również liczne wydarzenia kulturalne. W tym czasie mamy niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w warsztatach rękodzieła ludowego. Uczestnictwo w nich pozwala od kuchni poznać cały proces twórczy. Trzeba jednak pamiętać, że na większość warsztatów liczba miejsc jest ograniczona, w związku z czym obowiązują zapisy.


Na Jarmarku Jagiellońskim również dzieci nie będą się nudzić. Błonia pod Zamkiem zamieniły się w jarmarkowe podwórko, na którym odbywają się gry i zabawy. I dzieci i dorośli grają w kapsle, hacele, gumę. Biorącym udział w tradycyjnych zabawach nie brakuje wyobraźni, uśmiechu i dobrego humoru :) Jarmarkowy nastrój tworzą także uliczni muzycy. Z każdego zakątka Starego Miasta słychać dźwięki grajków. Natomiast wieczorami odbywają się koncerty ludowych kapel. Nocą Lublin nie śpi, udaje się na Plac przed Teatrem Andersena, aby wziąć udział w jarmarkowej potańcówce.


Organizowany od 2007 roku Jarmark Jagielloński z pewnością jest wartym uwagi wydarzeniem znajdującym się na kulturowej mapie Lublina. Jest to dobra okazja do pielęgnowania ludowej tradycji, skosztowania tradycyjnych smakołyków, poznania historii miasta, odkrycia nieznanych dotąd miejsc. Krótko mówiąc jeśli nie macie jeszcze planów na długi weekend, to skorzystajcie z okazji i wybierzcie się na lubelską starówkę, aby razem cieszyć się i bawić w rytmie jarmarkowego gwaru :) Szczegółowy program znajdziecie tutaj: http://jarmarkjagiellonski.pl/program/Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 zaplanowana.pl , Blogger