08 października

08 października

Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy? - Pięć sposobów na udany początek


Uff! Przetrwałam! Tak pomyśli każda osoba, która będzie miała za sobą pierwszy dzień w nowej pracy. Nie ma co się oszukiwać, dla większości z nas jest to równie ciekawe jak i stresujące przeżycie. Nowe otoczenie, nowi ludzie, nowe wyzwania sprawiają, że najczęściej noc przed mamy nieprzespaną, a o poranku mamy tak ściśnięty żołądek, że jedyne co przez niego przejdzie to łyk mocnej, pobudzającej kawy. Jak zatem przetrwać ten pierwszy dzień w nowej pracy? Oto kilka podstawowych zasad! 

Zrelaksuj się

Bez dwóch zdań, w pierwszym dniu w nowej pracy musisz być odprężony i zrelaksowany. Dzień poprzedzający to wyzwanie odpocznij. Zaplanuj sobie na ten czas coś miłego, fajnego, coś co lubisz robić najbardziej. Spędź ten dzień aktywnie, wyzwalając w sobie pokłady pozytywnej energii, albo po porostu leniuchując, oglądając doby film czy czytając ciekawą książkę. I koniecznie się wyśpij! Pamiętaj, że sen jest bardzo ważnym elementem regeneracji organizmu. Zadbaj o to, aby dzień przed pójściem do nowej pracy spać tyle, by rano nie mieć problemów z pobudką, czy podkrążonych oczu. 

Bądź punktualny

Wstań nieco wcześniej niż zawsze. Dzień wcześniej zaplanuj cały poranek, tak żeby na spokojnie wyjechać z domu i punktualnie dotrzeć do pracy. Stanie w korku, czy bieg do autobusu to niepotrzebny dodatkowy stres. Będąc punktualnym pokażesz wszystkim, że jestem odpowiedzialną osobą, szanującą swoją pracę, odpowiednią na danym stanowisku. 

Daj się polubić

Uśmiechaj się do ludzi, bądź otwarty na nowe znajomości. Praca to nie tylko obowiązki, ale także wspaniali ludzie, z którymi spędzasz osiem godzin dziennie. Często z firmowych znajomości rodzą się wieloletnie przyjaźnie. Dlatego warto zrobić dobre pierwsze wrażenie. Bądź pozytywną osobą, odpowiednio się ubierz, nie wywyższaj się, nie wymądrzaj. Przyjazne nastawienie na pewno zwróci Ci się w przyszłości. 


Zadawaj pytania

Ludzie często zadawanie pytań traktują jako oznakę słabości. Boją się, że w ten sposób pokażą swoją niewiedzę, brak znajomości rzeczy, które wydaje im się powinni od dawna znać. A stare przysłowie mówi kto pyta nie błądzi i jest w tych słowach dużo prawdy. Nie bójmy się zadawać pytań. W pierwszych dniach nowej pracy mamy prawo nie wiedzieć wielu rzeczy. Na początku zostają nam przekazane zadania, w które musimy się wdrożyć. To właśnie jest najlepszy czas na rozwianie wszelkich wątpliwości i zadawanie pytań. Nowi koledzy na pewno nie odmówią pomocy. Pamiętaj tylko, aby ten okres wdrażania niebezpiecznie nie rozciągał się w czasie :)

Nastaw się pozytywnie

Nowa praca to nowe możliwości i ogromna szansa rozwoju zawodowego i osobistego. W ten właśnie sposób podejdź do tego wyzwania. Nie nastawiaj się negatywnie. Wiem, z różnych powodów podejmujemy nowe zatrudnienie, ale w każdej sytuacji można znaleźć dobre strony. Znajdź je, jeszcze przed rozpoczęciem, aby móc się ich trzymać w trudnych chwilach. Z takim nastawieniem powinniśmy rozpocząć pierwszy dzień pracy. Spróbujmy polubić swoją pracę, firmę, a wtedy z całą pewnością z uśmiechem na twarzy będziemy codziennie rano wstawać i iść do niej. 

To pięć krótkich i prostych do realizacji zasad, które pomogą w przetrwaniu stresującego i emocjonującego pierwszego dnia w pracy. Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz, dlatego warto z radością i pewnością siebie rozpocząć ten nowy etap naszej kariery zawodowej. Trzymam kciuki za wszystkich początkujących pracowników :) 

12 komentarzy:

 1. Nastaw się pozytywnie - to chyba najważniejsza zasada :) Jeśli będziemy myśleć poytywnie, to i będziemy bardziej zrelaksowani i łatwiejsze będzie "polubienie nas" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sądzę ze myślenie pozytywne powinno nam codziennie towarzyszyć. Zdecydowanie łatwiej będzie nam się żyło ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo pomocne wskazówki dla początkujących :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że przydadzą się początkującym i nie tylko :)

   Usuń
 4. Wszystkie punkty bardzo dobre :) Świetnie!
  Najlepsze te o punktualności i pozytywnym nastawieniu oraz zadawaniu pytań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozytywne nastawienie i punktualność jak dla mnie są najważniejsze :) Dobre pierwsze wrażenie murowane!

   Usuń
 5. Punkt 'daj się polubić' powinien być obowiązkowy:) nowi często o tym zapominają i zamiast uśmiechów jest wywyższanie się

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak! a szkoda, bo jednak do nowej pracy powinno iść się z odrobiną pokory. Nie mówię, żeby nie być pewnym siebie, tyle że pewność siebie to nie to samo co zarozumialstwo i wywyższanie się.

   Usuń
 6. Wszystkie punkty pomocne:) Przydatny artykuł, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Bycie punktualnym w pierwszym dniu pracy jest mega ważne -i nie chodzi wcale o pracodawce, tylko o nasz komfort psychiczny. Zdecydowanie jeden z wazniejszych punktow na tej liscie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego tego dnia trzeba zrobić wyjątek i wcześniej wstać, żeby nie lecieć na łeb na szyję dodając sobie przy tym niepotrzebny stres.

   Usuń

Copyright © 2016 zaplanowana.pl , Blogger