10 lipca

10 lipca

Zrelaksuj się! Naprawdę warto!


Wakacje sprzyjają poruszaniu lekkiej tematyki, którą chciałabym się zająć w tym miesiącu. Tegoroczny urlop w moim przypadku przypada na lipiec. To właśnie w tym miesiącu planuję, wyczekuję dłuższej chwili wytchnienia. Czekając na własne prywatne wakacje, tak sobie pomyślałam, dlaczego by nie cieszyć się z tych nielicznych chwil wolnego, jakie pojawiają się w naszej codzienności. Każdemu z nas należy się odrobina odpoczynku niezależnie od tego co robi w swoim życiu lub ze swoim życiem. Pewnie pracoholicy by się ze mną nie zgodzili, jednak jestem zdania, że miliony godzin spędzonych w pracy nie są warte naszego zdrowia, a od kilku dni naszej nieobecności firma się nie zawali. Urlop każdemu jest potrzebny, choćby dla własnej higieny psychicznej. 

Planuj, planuj i jeszcze raz planuj 

 Większość z Was już wie, że jestem zwolenniczką planowania. Lubię mieć wszystko poukładane, chociaż wiadomo nie wszystko da się zaplanować. Jednak wolne jak najbardziej tak! Warto w swoich codziennych obowiązkach uwzględnić kilka chwil dla siebie samego. Może to być wieczorem jak dzieci pójdą spać, albo o poranku jeszcze przed wyjściem do pracy. W naszym tygodniowym rozkładzie zajęć warto zapisać drukowanymi literami relaks. To pomoże nam trzymać się wyznaczonego planu. Taki codzienny odpoczynek pomoże nam zregenerować siły na kolejny dzień. To nie musi być nic specjalnego. Jednym wystarczy przeczytanie kilku stron książki przed snem, innym obejrzenie ulubionego serialu, a jeszcze innym długa, gorąca kąpiel. Uważam, że powinno się celebrować takie małe chwile przyjemności, które są również dobrym środkiem na zmniejszenie codziennego stresu. Oczywiście długie wakacje zawsze są mile widziane. Najlepsze są te wyjazdowe, jeśli jednak nie ma szans na wakacje poza miejsce zamieszkania, to mimo wszystko warto wziąć kilka dni wolnego i skorzystać z miejscowych rozmaitych rozrywek. Oczywiście taki dłuższy urlop powinien znaleźć się w naszym kalendarzu. Jeśli go zapiszemy, to istnieją mniejsze szanse, że z niego zrezygnujemy.


 Bądź offline 

Nie od dziś wiadomo, że Facebook, Instagram i inne tego typu i nie tylko portale są strasznym pożeraczem czasu. Zróbcie rachunek sumienia i zastanówcie się ile codziennie czasu spędzacie ze smartfonem w ręku, bezmyślnie przeglądając internet. Włączając internet w telefonie tracimy poczucie czasu i 15 minut zamienia się w 2 godziny. Spróbujcie nauczyć się bycia offline najpierw przez jeden wieczór w tygodniu, później przez jeden dzień, a kto wie może kiedyś spędzicie tak cały urlop. Szybko znajdziecie więcej wolnego czasu, który można z pełną świadomością wykorzystać na samego siebie. Polecam :)

Podróże te małe i duże 

Kto powiedział, że podróżować można jedynie na drugi koniec kraju, czy za granicę. Przecież małe, lokalne wycieczki mogą być równie przyjemne jak zagraniczne wojaże. Czemu by nie uwolnić głowy od codziennych spraw i nie wybrać się na przejażdżkę rowerową, piknik na łące lub po prostu zabrać koc, książkę, coś do picia i położyć się nad zalewem, rzeką, jeziorem. Takie małe wycieczki nie są zbyt drogie, a przebywanie na świeżym powietrzu i korzystanie z dobrodziejstw natury bardzo odpręża.

Weekend

Na mały na tygodniu odpoczynek najlepszy jest oczywiście weekend. Wiadomo, każdy pracuje w innym trybie, jednak jeśli już mamy wolne weekendy to nie marnujmy ich na pracę. Starajmy się w piątki kończyć punktualnie, żeby ten dzień wprowadzał nas w rytuał odpoczynku. Świat się nie zawali, jeśli w piątek wyjdziemy normalnie z firmy. Czasem weekend warto zaplanować wcześniej i nie spędzać go całego na sprzątaniu, praniu i gotowaniu. Wiem, że nie wszystkie prace domowe da się wykonywać na bieżąco, szczególnie jak w domu są małe dzieci, a porządkowa sobota na dobre zagościła w wielu domach. To jednak uważam, że warto chociaż wieczorem odpocząć lub zrobić sobie wolną niedzielę, tylko na własne przyjemności. To ważne dla własnego zdrowia. 

Podsumowując, cóż mogę więcej powiedzieć, nauczyć się odpoczywać powinniśmy wszyscy, dla własnego dobra. Nie jest to łatwa sztuka, ale powinna na dobre zagościć w naszych tygodniowych planach, żeby codziennie nie budzić się przemęczonym i coraz bardziej sfrustrowanym. Relaksujcie się! Naprawdę warto! :) :) :)

15 komentarzy:

 1. Popieram! Naprawdę warto! ;) Sama ostatnio wpadłam w nerwową gonitwę, wyścig szczurów zamartwianie się itd. Na szczęście zrelaksowałam się ;D Już za kilka dni wybieram się na odpoczynek na polskim łonie natury i żaden internet nie będzie mi w tym przeszkadzał ;D
  Udanego wypoczynku również i dla Ciebie ! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze, tak powinno być :) Dziękuję bardzo i życzę udanego wypoczynku na łonie natury :)

   Usuń
 2. Zgadzam się. Na odpoczynek zawsze powinniśmy znaleźć czas. Dla naszego własnego zdrowia. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja staram się każdego dnia znaleźć kilka chwil dla siebie. Te chwile i małe przyjemności namacalnie pokazują mi, że moje życie nie składa się tylko z pracy i zmęczenia po niej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I takie podejście bardzo mi się podoba. W 100% się z Tobą zgadzam :)

   Usuń
 4. o tak tego mi trzeba, idę za Waszą radą!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja często organizuje takie jednodniowe wyprawy i wracam naładowana pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie jednodniowe wyprawy potrafią cuda zdziałać :D

   Usuń
 6. A ja tak przewrotnie napiszę, że najlepsze wycieczki są te, których się nie planuje :) Kilka lat temu dwukrotnie zorganizowaliśmy sobie podróż po południu Europy - każda noc w innym miejscu, jazda po nieznanych trasach, poszukiwanie noclegu, odnalezione perełki regionalne (spoza prospektów) - cudowne przeżycie. I właśnie te dwie wycieczki wspominam i pamiętam niemal w detalach. Inne planowane, zorganizowane nikną :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj tak! Zgadzam się. Zawsze probuje sobie znalesc czas dla siebie. I to nawet 1-2 razy w tygodniu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto na wakacjach być offline i docenić ten czas beztroski dla samego siebie :]
  Pozdrawiam Martyna z www.wpuszczonawmaliy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Odpoczynek jest nam bardzo potrzebny, nie można funkcjonować normalnie bez chwili wytchnienia. Lubię celebrować moje weekendy, zawsze korzystając z pogody jedziemy na wycieczkę , robimy piknik a w dni deszczowe książka, kino itp W piątek wieczorem obowiązkowa kąpiel z pianą 😀 Już niedługo urlop i czas odpoczynku- nie mogę się doczekać 😀

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 zaplanowana.pl , Blogger