05 listopada

05 listopada

Jak kontrolować swoje miesięczne wydatki?


Miesięczne wydatki, hmm zmora większości z nas. Kończy się miesiąc, a w portfelu i na koncie pustka. Nie ma lepszego sposobu na zaoszczędzenie paru groszy, jak planowanie swojego miesięcznego budżetu. O ogólnych zasadach oszczędzania, które są bardzo przydatne w prowadzeniu miesięcznego budżetu pisałam już wcześniej na blogu. Znajdziecie je w poście Kilka prostych zasad oszczędzania. Dzisiaj troszkę zawężę ten temat i zastanowię się jak realnie kontrolować swoje miesięczne wydatki. To zaczynamy :)

Planujemy
Dobrym zwyczajem jest zaplanowanie budżetu. Do dokładnego rozpisania wszystkich wpływów i wydatków w danym miesiącu nie potrzebujesz wielu rzeczy. Wystarczy kartka i długopis albo po prostu tabela w Exelu, czy pobranie ogólnodostępnych aplikacji na swój telefon. Tworzysz tabelę, którą dzielisz na kilka kolumn np. wydatki stałe, na życie, dodatkowe oraz kolumna oszczędności. Do stworzonej tabeli wpisujesz po kolei każdy wydatek. Oczywiście musisz wykazać się tu umiejętnością przewidywania różnych wariantów życiowych sytuacji. Wiadomo, nie wszystko da się przewidzieć, dlatego kolumna oszczędności może Ci też służyć jako na tzw. czarną godzinę. 


Kartka w dłoń i do dzieła!
Pamiętaj o tym, aby skrupulatnie i rzetelnie wpisywać każdy wydatek. Nie zaniżaj ani nie zawyżaj zbytnio. Monitoring domowego budżetu ma służyć przede wszystkim Tobie, a oszukiwanie w niczym Ci tu nie pomoże. W wydatkach stałych powinny znaleźć się wszystkie rachunki, raty kredytu, czyli te koszty, które są niezmienne i ponosimy je w każdym miesiącu. Wydatki na życie to oczywiście jedzenie, koszty transportu np. bilet miesięczny czy paliwo, ubrania - takie, które wiesz, że musisz kupić, a nie są Twoją zachcianką :)  Tutaj musisz w oparciu o własne doświadczenie przeznaczyć jakąś kwotę. Dodatkowe to z kolei wszystkie Twoje zachcianki, na które możesz sobie pozwolić. Oszczędności to kwota, która w danym miesiącu odkładasz. To taka nienaruszalna kwota na czarną godzinę. Najlepiej określić sobie ją stałą co miesiąc. Czyli, od miesięcznej kwoty, która wpływa na Twoje konto odejmujesz wydatki stałe, na życie oraz oszczędności to co zostaje to wydatki dodatkowe, które możesz wydać jak chcesz :)

Najważniejsze to trzymać się planu
W kontroli miesięcznych wydatków ważna jest systematyczność. Regularna kontrola pozwoli Ci nawet coś zaoszczędzić. Najlepiej od razu po zasileniu konta podzielić pieniądze na tych kilka pul. Wydatki stałe przelać na początku miesiąca, aby zwiększona ilość pieniędzy nie kusiła na wydanie. Tak samo z oszczędnościami. Najlepiej sprawdzi się tu konto oszczędnościowe lub subkonto. Wówczas zostanie określona kwota, która można podzielić na dwie mniejsze. Na początku, takie planowanie może sprawiać niewielkie trudności. Staraj się nie przenosić pieniędzy z jednej puli na drugą w trakcie miesiąca. Pokus jest dużo, ale najważniejsze to trzymać się planu i rzetelnie go realizować. Rozdzielając swoje pieniądze, zostaje określona kwota do wydania, która zdecydowanie trudniej przekroczyć bez wyrzutów sumienia.

Z budżetem jak z życiem, jeśli dobrze go zaplanujemy spełni nasz oczekiwania (przynajmniej w pewnym stopniu). Powszechna prawda głosi, że pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej je mieć. Większość z nas nie zarabia grubych milionów, które może wydawać na co tylko chce, dlatego umiejętność oszczędzania zdecydowanie przydaje się w życiu. Powodzenia! :)

10 komentarzy:

 1. Tabelka w exelu to świetna sprawa! Od razu wiem ile zostało mi pieniędzy do wykorzystania po wypłacie. :) Czasem trudno mi jest trzymać się planu wydatków, ale z każdym miesiącem idzie coraz lepej. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trening czyni mistrza! Mi tez nie zawsze w 100% udaje się trzymać planu, ale najważniejsze to nie poddawać się :)

   Usuń
 2. Dzięki za wszystkie rady! :) Na pewno się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie jest mieć zaplanowany budżet, ale najgorzej gdy zdarzy się coś nieplanowanego choroba, pogrzeb i wtedy jest niewesoło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego warto na takie sytuacje mieć jakieś oszczędności.

   Usuń
 4. Ja musze zaczac wszystko zapisywac, zeby miec kontrole nad wydatkami. Chyba zrobie sobie tabelke w Exelu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Za planowanie i kontrolowanie przepływu pieniędzy wziełam się dopiero rok temu po przeczytabiu ksiązki Harva Ekerta, powinni uczyć tego w szkołach- wielu błędów wiele osób by uniknęło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam tej pozycji. Dziękuję bardzo za podsunięcie ;)

   Usuń

Copyright © 2016 zaplanowana.pl , Blogger