22 lipca

22 lipca

Porządkowanie zdjęć w 4 krokach


Kto z nas nie lubi robić zdjęć? Chyba nikt! W dzisiejszych czasach aparat towarzyszy nam na każdych wakacjach, w naszej zwykłej codzienności, jest z nami wszędzie. Zdjęcia robimy wszystkim i wszystkiemu dzieląc się nimi w social mediach. I w ten sposób nasze telefony, aparaty zapychane są ogromną ilością ujęć, z którymi nie wiemy później co zrobić. Czas, więc zabrać się za porządkowanie zdjęć, tak aby cieszyć się ich pięknem jak najdłużej.

Krok 1 sortowanie
Jak to zazwyczaj w życiu bywa pierwszy krok jest najtrudniejszy. Na ogół na naszych nośnikach mamy bardzo dużo zdjęć, bo żeby trafić w to jedno konkretne ujęcie robimy milion ujęć przed. W ten sposób fotografie się mnożą, zajmując coraz więcej pamięci. Dlatego tak ważne jest systematyczne zrzucanie zdjęć na komputer i tam ich sortowanie, aby w ostateczności trafiły na zewnętrzny dysk. Sortowanie zdjęć do najprzyjemniejszych nie należy, jest to czynność dość czasochłonna, ale warta zachodu. Sortowanie zaczynamy od podziału tematycznego np. na następujące foldery: wakacje, święta, codzienność, dzieci itp. Do takich przygotowanych folderów przerzucamy przesortowane zdjęcia. Następnie zabieramy się za wybieranie tych lepszych ujęć. Zdjęcia mało ostre, rozmazane, prześwietlone trafiają do kosza. Zostawiamy tylko te najfajniejsze ujęcia, dlatego z 10 podobnych fotografii wybierzcie 1-2, które podobają Wam się najbardziej, a resztę wyrzucicie. Gwarantuję Wam, że z 200 zdjęć co najmniej połowa nadaje się do śmieci. Sortując zdjęcia przygotujcie sobie osobny folder do wywołania, do którego trafią te fotografie, które chcielibyście wydrukować.

Krok 2 obrabianie
Ten krok jest dla wszystkich tych, którzy nie lubią surowych kadrów. Oczywiście niektóre ujęcia same w sobie są tak ładne, że nie warto czegokolwiek z nimi robić. Czasem jednak delikatna korekta potrafi diametralnie zmienić zdjęcie. Uważajcie jednak, żeby z tą obróbką nie przesadzić zbytnio, bo końcowy efekt po wywołaniu może być koszmarny. Ja do obróbki zdjęć na komputerze używam programu PhotoScape, a na smartphonie aplikacji VSCO oraz Snapseed. Które zdjęcia obrabiamy? Te, które trafiły do folderu do wywołania, aby ładnie prezentowały się w naszych albumach.


Krok 3 wywołanie
Przebrane i obrobione zdjęcia są już gotowe i czekają na wydruk w odpowiednim folderze. Jeśli masz w domu odpowiednią drukarkę i papier to możesz samodzielnie je wydrukować. Jeśli nie to czeka Cię wizyta u fotografa lub złożenie zamówienia w internetowym sklepie. Ja najczęściej wywołuję zdjęcia w Empiku na www.empikfoto.pl Wybieram format 10x15 jedwabiste. Pamiętaj jednak, że przesyłając zdjęcia do sklepu online zamieszczasz je na specjalnej platformie. Żeby wywołane zdjęcie ładnie się prezentowało trzeba je jeszcze odpowiednio wykadrować już na samej platformie. Jeśli potrzebujesz zdjęć na szybko zawsze możesz wybrać opcję fotografii ekspresowych u fotografa lub chociażby w drogerii Rossmann. Warto jednak wiedzieć, że cena takiego zdjęcia w formacie 10x15 to około złotówki, a jakość nie jest powalająca. Niemniej jednak jeśli potrzebujecie wydrukowanego zdjęcia od ręki to warto z takiej możliwości skorzystać.

Krok 4 przechowywanie
Wywołane zdjęcia warto pięknie przechowywać. Ja uwielbiam mieć zdjęcia w różnych ramkach, które stawiam na półkach lub wieszam na ścianie w formie kolażu. Przechowuję je także w albumach, do których wkładane są tematycznie. Zdjęcia w albumie są opisane datą wykonania, miejscem lub jakimś wydarzeniem, którego dotyczą. Osoby, które nie lubią tradycyjnych albumów mogą skusić się na fotoksiążkę, która znakomicie sprawdzi się w utrwalaniu wspomnień z jakiś wydarzeń np. ślub, chrzciny, wakacje. Ciekawą formą przechowywania zdjęć, cieszącą się coraz większą popularnością jest Project Life. Sama od jakiegoś czasu przymierzam się do tej formy utrwalenia wspomnień. Czym jest Project Life? A niczym inny jak segregatorem (albumem) z małymi koszulkami, do których wkłada się wydrukowane zdjęcia oraz specjalne karty, które uzupełniają kontekst fotografii. To tutaj możemy włożyć różnego rodzaju bibeloty, które z jakiegoś powodu są dla nas ważne w danym momencie albo na karcie opisać jakąś ciekawą historią. Te dodatki uzupełniają nasze zdjęcia tworząc niezapomnianą, kreatywną formę utrwalania wspomnień. 

W porządkowaniu zdjęć ważna jest systematyczność. Regularne stosowanie tych 4 kroków zdecydowanie ułatwi pracę ze zdjęciami. Dzięki temu nasze wspomnienia będą się znakomicie prezentować w naszych albumach, które będziemy z wielką przyjemnością i sentymentem oglądać za kilka lat. Wakacje sprzyjają robieniu zdjęć i bardzo dobrze. Zabierajcie ze sobą aparaty i utrwalajcie najpiękniejsze chwile na niezapomnianych fotografiach. Czekam na Wasze pomysły w jaki sposób przechowujecie zdjęcia. Koniecznie dajcie znać w komentarzach :)

14 komentarzy:

  1. Mam miliard zdjęć do uprzątnięcia, serio.
    Jeszcze takich kolekcjonowanych przez moich dziadków.
    I rodziców.
    Oczywiście ja mam ich nieporównywalnie więcej niż wszyscy wyżej wspomniani razem wzięci.
    Aczkolwiek spróbuję się zastosować do Twoich rad i myślę, że to zadanie nie będzie takie straszne, jak mi się wydawało.
    Pozdrawiam i dzięki za wpis!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam mnóstwo zdjęć do segregacji i wybrania tych do wywołania, nie jestem systematyczna w tej czynności

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak się systematycznie to robi to nie jest takie straszne jak zostawimy wszystko na koniec to zalewa nas taka ilość zdjęć że się odechciewa. Ale trzymam kciuki z pewnością się z tym uporasz :)

      Usuń
  3. Ja staram się porządkować zdjęcia na bieżąco - selekcjonuję, obrabiam i grupuję w foldery. Gdyby nie to, to nie mogłabym tych zdjęć ogarnąć bo robie mnóstwo :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak ja juz dawno nie wywoływałam zdjęć! A szkoda, to piekna pamiątka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To musisz na nowo zacząć. Wywołane zdjęcia mają to coś czego nie mają te na komputerze czy telefonie.

      Usuń
  5. Z tym zachowaniem porządku "w zdjęciach" wcale nie jest łatwo. Ja od jakiegoś czasu staram się być zdyscyplinowana i kiedy zrzucam fotografie z karty na dysk od razu je segreguję, odrzucam słabe ujęcia i obrabiam :) Mam nadzieję, że ten stan pozostanie ze mną długo :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ileż czasu ja już się zbieram do przeporządkowania zdjęć z telefonu i komputera. Muszę się za to zabrać, bo nie ma nic piękniejszego niż fotki w albumie <3 Brakuje mi tego...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie się za to zabierz. Zdjęcia w albumie są najpiękniejsze. Z pewnością Ci się uda :)

      Usuń
  7. Ostatnie wywołane przeze mnie zdjęcia to te sprzed roku także nie jest aż tak źle ;D Jeśli chodzi o porządki w telefonie to jak najbardziej wykonane z powodu nowego telefonu i przenoszenia folderów na komputer. U mnie porządki z głowy, ale muszę przyznać, że lubię segregować zdjęcia, sprawia mi to ogromną przyjemność ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo bardzo przyjemnie wraca się do wspomnień uwiecznionych w kadrze aparatu. Dlatego te porządki to takie przyjemne sprzątanie :)

      Usuń

Copyright © 2016 zaplanowana.pl , Blogger