23 grudnia

23 grudnia

Przepis na udaną Wigilię

 

Jak co roku o tej porze przeżywamy magię tych najpiękniejszych ze wszystkich świąt. Nie da się ukryć Święta Bożego Narodzenia mają w sobie to coś, co sprawia, że mimo iż pojawiają się każdego roku to są jedyne i wyjątkowe. Przeczytałam ostatnio pewien artykuł, który zainspirował mnie do zaprezentowania Wam, kilku naszych przetestowanych i sprawdzonych zasad udanej Wigilii.

#organizacja
Dobra organizacja pracy i czasu pracy przydaje się również w święta. Wigilia jet dniem nietypowym, w którym większość z nas jeszcze pracuje. Każdy wie, że przygotowanie wigilijnej kolacji jest zadaniem pracochłonnym i czasochłonnym, dlatego warto do tego podejść z głową i rozplanować każdy krok w swoim plannerze czy na zwykłej kartce papieru. Taki solidny plan sprawi, że tego dnia nie pogubicie się we wszystkim co macie do zrobienia i będzie podporą w kryzysowych sytuacjach.

#podział obowiązków
Nawet najlepsza organizacja pracy nie uratuje nas przed zmęczeniem i złym humorem jeśli weźmiemy wszystko na siebie. Pamiętajmy o tym, że obdzielanie zadaniami poszczególnych członków rodziny nie jest żadnym wstydem, a przejawem dbania o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Kiedy Ty przygotowujesz wigilijne potrawy, reszta może zająć się ostatnimi świątecznymi porządkami oraz przygotowywaniem nakryć do stołu. Z takim podziałem każdy z Was ze spokojem wyrobi się przygotować do kolacji.

#tradycja
Wiadomo Wigilia jest dniem, w którym tradycje zarówno te polskie, jak i rodzinne mają ogromne znaczenie. Wiele wigilijnych tradycji latami się zmieniło, wiele zmieniliśmy my sami we własnych domach. Często też stworzyliśmy nowe nigdzie niezapisane nasze własne małe rodzinne tradycje, choćby takie jak wspólne lepienie pierogów, czy ubieranie choinki w określonym dniu. I to właśnie te wszystkie rzeczy sprawiają, że ten jeden dzień w roku jest taki wyjątkowy. Pamiętaj o tym, że jeśli robisz Wigilię u siebie, to Ty podtrzymujesz swoje tradycje, a wszyscy zaproszeni goście powinni je zaakceptować i ich przestrzegać. I odwrotnie, jeśli Ty idziesz w gości to przyjmujesz wszystkie zwyczaje i tradycje panujące w domu gospodarzy. Warto przestrzegać tej zasady, aby nie czuć się niezręcznie podczas kolacji.


#rozmowy przy stole
Święta to ludzie, a tam gdzie pojawiają się ludzie pojawiają się również i rozmowy. Teoretycznie we własnym gronie rozmawiać można o wszystkim. Tyle teorii, bo w życie wchodzi praktyka. A doświadczenie podpowiada mi, że istnieją dziesiątki tematów, których lepiej nie poruszać przy świątecznym stole. Jednym z nich jest oczywiście polityka. Myślę, że ten temat w święta większość z nas woli omijać szerokim łukiem. Jednak w sytuacji, kiedy jednak zostanie on przywołany, można zastopować rozmówcę zdaniem "nie rozmawiajmy o tym w święta, porozmawiamy w innym czasie". Drugi drażliwy temat to pytania w stylu "kiedy będziecie mieć dzieci", czy "kiedy ślub". Nikt nie lubi, jak ktoś wchodzi w jego prywatną sferę, dlatego starajmy się nie poruszać intymnych spraw naszych bliskich aż tak bardzo i spróbować przystopować wszystkie babcie i ciocie siedzące przy stole.

#wrzuć na luz
Ostatnia, ale równie ważna zasada co pozostałe to odpuść sobie i innym. Wigilia, jak i całe Boże Narodzenia to czas radości i spokoju, nie warto więc wprowadzać nerwowej atmosfery. Ryba się przypaliła trudno, ziemniaki wykipiały również trudno. To nie potrawy tworzą święta, a my sami pełni dobrych humorów. Nie ma idealnej Wigilii, bo i rodzin nie ma idealnych. Dlatego do wszystkich większych i mniejszych niepowodzeń i wypadków najlepiej podejść z uśmiechem na twarzy.


Na koniec chciałam Wam wszystkim życzyć zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Niech w te święta i nie tylko w Waszych domach i sercach zagości dużo miłości i radości. Rodzinnych Świąt!

6 komentarzy:

 1. Z Twojego przepisu można "upiec" naprawdę bardzo fajne święta :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że piszesz o podziale obowiązków i o luzie. Często o tym zapominamy przed świętami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to duży blad, bo to jedne z najważniejszych zasad :) Wesołych Świąt

   Usuń
 3. Niestety często tak się spinamy przed świętami że jak przychodzą to nas już nie cieszą

  OdpowiedzUsuń
 4. Racja, zasady organizacji dotyczą też i Wigilii. Ja w tym roku wykorzystałam Listonica (aplikację do listy zakupów), do zrobienia listy.... rzeczy do zrobienia. Pomogło :) Niby było dużo dni, a ciągle czasu było mało :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 zaplanowana.pl , Blogger